Miesiąc lipiec 2020 był dla uczestników projektu „od AKTYWNOŚCI do SAMODZIELNOŚCI – Edycja III” był miesiącem bardzo aktywnym i obfitym w różnego rodzaju działania. W tym czasie uczestnicy przyswajali nowe umiejętności, a także kontynuowali i utrwalali te, które udało im się nabyć we wcześniejszych miesiącach.

Dla obu grup był to czas z dużą ilością atrakcji w postaci wyjść do parków, centrum dietetyki, a także restauracji. Pewnego rodzaju odskocznią od codziennych zajęć była także wycieczka do Muzeum Piernika w Toruniu.

Uczestnicy projektu na Zajęciach z gospodarstwa domowego poznali historię pierogów, a następnie sami ulepili je z masy solnej. Ciekawym elementem tych zajęć było wyjście do restauracji, w której uczestnicy mieli możliwość uczestnictwa w spotkaniu edukacyjnym z kucharzem, dzięki czemu poznali tajniki włoskiej kuchni.

Zajęcia z przedsiębiorczości umożliwiły im zwrócenie większej uwagi na ekonomiczne oraz społeczne funkcje pieniądza. W praktyce przeanalizowali także ceny produktów w centrum handlowym  i porównali je ze sobą. Dodatkowo poznali także ciekawe zawody i wpływ jaki mogą one mieć na powodzenie w życiu rodzinnym.

Na Warsztatach dietetycznych grupa udała się do centrum dietetyki, w którym dokonano pomiarów. W    trakcie zajęć poddali także analizie swoje nawyki żywieniowe oraz zwrócili uwagę na sposób odżywiania.

W efekcie zajęć pod tytułem Warsztaty - zrób to sam powstały wiatraczki, do których najpierw uczestnicy sami przygotowali niezbędne elementy.

Na Zajęciach z rękodzieła uczestnicy przygotowali akwarium ze złotą rybką za pomocą papierowych talerzy, farb, fasoli i krepy. Finalnie każdy wypowiedział do swojej rybki życzenia. Dodatkowo jednocześnie ćwicząc swoje zdolności manualne przygotowali łapacz snów, za pomocą węzełków  i koralików.

Oprócz czasu poświęconemu na zdobywanie nowej wiedzy był także czas na sferę fizyczną. Uczestnicy na zajęciach z warsztatu usprawnienia ruchowego zwiedzili marszem kilka z okolicznych parków. Natomiast z myślą o wakacjach stworzyli razem kalendarz aktywności.

Na Warsztatach muzykoterapeutycznych uczestnicy ćwiczyli taniec – „kaczuchy”. Nauczyli się kroków i wspólnie odtworzyli cały taniec.

Na zajęciach   Trening motywacyjny wspólnie zastanowili się nad tymi jakie czynniki wewnętrzne       i zewnętrzne mają wpływ na naszą motywację, a także czy może być ona zależna od panującej pory roku.

Z kolei na Treningu czystości omówiona została warsztatowa kuchnia. Uczestnicy zastanowili się nad tym czym jest ciąg technologiczny w kuchni. Następnie wspólnie posegregowali produkty spożywcze   i umieścili je w odpowiednich, szczelnych pojemnikach.