W miesiącu lutym 2021 roku projekt „od AKTYWNOŚCI do SAMODZIELNOŚCI – Edycja III” ze względu na panującą sytuację epidemiologiczną były realizowane nadal w formie zdalnej. W ciągu minionego miesiąca uczestnicy usprawnili udział w zajęciach zdalnych, pozostając w stałym kontakcie z wykładowcami. Kontakt bezpośredni Koordynatora Projektu oraz Terapeuty z uczestnikami był zrealizowany podczas dostarczenia nowych materiałów i odebrania uzupełnionych materiałów przygotowanych przez wszystkich terapeutów do samodzielnej pracy w domu przez uczestników projektu.

Zajęcia z gospodarstwa domowego zrealizowane zostały poprzez przygotowane materiały, które uczestnicy otrzymali do pracy w domu, a dodatkowo telefonicznie omówione zostały   z nimi pomysły na desery walentynkowe, napoje rozgrzewające, oraz potrawy postne. Omówiony został przepis na samodzielne wykonanie potrawy chili con carne.

Zajęcia z przedsiębiorczości skupiły się wokół tematyki czasu i planowania: listy produktów potrzebnych na śniadanie, zakupu zimowej odzieży a także przygotowanie wycieczki do Gdańska. Omówione zostały zagadnienia dotyczące zabezpieczenia na przyszłość, system emerytalny, rentowy, oraz wsparcia PFRON. Została poruszona także tematyka metod poszukiwania pracy. Tematy zostały poruszone zarówno poprzez rozmowę telefoniczną jak i nawiązywały do niego materiały do pracy własnej przygotowane dla uczestników.

Warsztaty dietetyczne wzbogaciły wiedzę uczestników dotyczącą sposobów urozmaicania codziennej diety, a także zdrowotnych właściwości jaj i produktów żywnościowych wpływających na dobry sen. Poruszony został temat skutków nadmiernego spożywania niezdrowej żywności. Omówiony został przepis na samodzielne wykonanie potrawy risotto lub kaszotto z warzywami. Dodatkowo zostały omówione sposoby na wykonanie plakatu związanego ze zdrowiem.

Na Warsztatach - zrób to sam zarówno poprzez zadania do wykonania w domu jak  i konwersację miały na celu pobudzić wyobraźnię do tworzenia ozdób walentynkowych oraz organizera do przechowywania różnych przedmiotów. Dodatkowo został poruszony temat hodowania własnych roślin, a także warzyw i owoców.

Zajęcia z rękodzieła skupiły się na rozmowach na temat wykonania karmnika dla ptaków, prac plastycznych przedstawiających przedwiośnie. Omówione zostały pomysły na ciekawe kartki i inne upominki walentynkowe, które wykonywane były na ogłoszony konkurs pt. „Kochaj mnie”. Dodatkowo poruszone zostały pomysły na prace plastyczne z okazji Międzynarodowego Dnia Kota oraz zbliżającego się Dnia Kobiet.

Uczestnicy na zajęciach z warsztatu usprawnienia ruchowego w celu podtrzymania swojej kondycji rozmawiali na temat aktywności fizycznej jaką jest Nordic Walking. Omówione zostały sposoby na wykonanie ścieżki zdrowia oraz możliwości przerabiania gier planszowych.

Na Warsztatach muzykoterapeutycznych poruszona została tematyka śpiewania piosenek  o miłości. Prowadzono dyskusje na temat utworów które są o miłosnej i kobiecej tematyce.

Trening motywacyjny poprzez rozmowę z uczestnikami wzmacniał chęć do działania w tych trudnych czasach. Prowadzone były rozmowy na temat jak pogoda i czynniki zewnętrzne wpływają na nasze samopoczucie. Omawiane były postanowienia i możliwości ich realizacji.

W ramach zajęć z Dogoterapii podjęta została tematyka zadań przygotowanych dla uczestników dotyczących zagadnień pielęgnacji jak i okazywania uczuć czworonożnym przyjaciołom. Poruszone zostały również zagadnienia dotyczące psów jako ratowników   w czasie zimy oraz psich seniorów i jak o nich dbać by były z nami jak najdłużej.