W miesiącu marcu 2021 projekt „od AKTYWNOŚCI do SAMODZIELNOŚCI – Edycja III”, ze względu na panującą sytuację epidemiologiczną, był zrealizowany częściowo stacjonarnie oraz zdalnie. W ciągu minionego miesiąca uczestnicy, spotykając się na zajęciach, podzielili się swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi wad i zalet zajęć zdalnych.

Zajęcia z gospodarstwa domowego zrealizowane zostały poprzez przygotowane materiały, które część uczestników wykonała na miejscu, a pozostali otrzymali do opracowania w domu. Omówione zostały z nimi pomysły na wiosenne kanapki. Odbyła się również rozmowa na temat właściwości i zastosowań kakao oraz różnych ziół.

Zajęcia z przedsiębiorczości skupiły się wokół tematyki domowego budżetu, od robienia codziennych zakupów poprzez planowanie dodatkowych wydatków związanych z robieniem prezentów. Omówione zostały zagadnienia dotyczące etyki, m.in. zachowań etycznych i nieetycznych w zespole. Tematy zostały poruszone zarówno w rozmowie, jak i nawiązywały do nich materiały przygotowane dla uczestników.

Warsztaty dietetyczne wzbogaciły wiedzę uczestników dotyczącą sposobów urozmaicania codziennej diety poprzez koktajle i wiosenne kanapki oraz sałatki. Poruszony został temat wzmocnienia odporności poprzez obecność owoców i warzyw w diecie. Dodatkowo zostały omówione sposoby na wykonanie książeczki zdrowia.

Na Warsztatach - zrób to sam zarówno poprowadzono konwersacje oraz zadania mające na celu pobudzenie wyobraźni i kreatywności przy tworzeniu ozdób balkonowych oraz wielkanocnych. Dodatkowo została przećwiczona sprawność manualna podczas tworzenia kwiatów z bibuły.

Zajęcia z rękodzieła skupiły się wokół tematyki wiosennej oraz wielkanocnej. Omówione zostały pomysły na ciekawe stroiki wielkanocne oraz zajączki i wesołe jajeczka. Dodatkowo została przećwiczona spostrzegawczość oraz pamięć, poprzez zadania plastyczne.

Uczestnicy na zajęciach z warsztatu usprawnienia ruchowego w celu podtrzymania swojej kondycji, rozmawiali na temat przyborów, jakie możemy znaleźć w domu, aby polepszyć naszą aktywność fizyczną. Omówione zostały ćwiczenia oddechowe oraz ćwiczenia angażujące mięśnie stóp.

Na Warsztatach muzykoterapeutycznych poruszona została tematyka twórczości Fryderyka Chopina. Prowadzono dyskusje na temat wiosny i jej oznak w świecie przyrody.

Trening motywacyjny poprzez rozmowę z uczestnikami wzmacniał chęć do działania w tych trudnych czasach. Prowadzone były rozmowy na temat motywacji oraz sposobów na odreagowywanie stresu. Przedstawiono możliwości wykonania piłeczkek antystresowych z ogólnodostępnych materiałów.

W ramach zajęć z Dogoterapii podjęta została tematyka oraz zadania przygotowane dla uczestników, dotyczące zabaw z psem na świeżym powietrzu. Wykonywane były różne łamigłówki oraz rebusy, których rozwiązaniem był pies.