W miesiącu kwietniu 2021r. projekt „od AKTYWNOŚCI do SAMODZIELNOŚCI – Edycja III” ze względu na panującą sytuację epidemiologiczną był zrealizowany w postaci pracy zdalnej uczestników projektu. W ciągu minionego miesiąca uczestnicy usprawnili udział w zajęciach zdalnych, pozostając w stałym kontakcie z wykładowcami.

Zajęcia z gospodarstwa domowego zrealizowane zostały poprzez przygotowane materiały, które uczestnicy otrzymali do pracy w domu, a dodatkowo omówione zostały z nimi pomysły na zielone koktajle oraz zdrowe słodkości. Rozmawiano na temat witamin, które zawarte są w świeżych warzywach i owocach.

Zajęcia z przedsiębiorczości skupiły się wokół tematyki planowania zakupów, by kupować rozsądnie i z umiarem. Prowadzone były rozmowy jak formułować zadania do wykonania i jak je hierarchizować. Omówione zostały także zagadnienia dotyczące konsekwencji bezrobocia i potrzeb człowieka, które stają się motywem pobudzającym do działania. Tematy zostały poruszone zarówno w rozmowie jak i nawiązywały do niego materiały do pracy własnej przygotowane dla uczestników.

Warsztaty dietetyczne wzbogaciły wiedzę uczestników dotyczącą sposobów włączania do dietyproduktów sezonowych zwiększając w ten sposób spożycie warzyw i owoców. Poruszony został temat niemarnowania żywności jak i segregacji śmieci z okazji Światowego Dnia Ziemi.

Na Warsztatach - zrób to sam zarówno poprzez zadania do wykonania jak i konwersację miały na celu pobudzić wyobraźnię do tworzenia dekoracjibalkonowych. Dodatkowo została omówiona tematyka sadzenia kwiatów balkonowych, ich pielęgnacji oraz czasu ich przesadzania.

Zajęcia z rękodzieła skupiły się wokół tematyki związanej z wykonaniem wiosennej mandali. Omówione zostały pomysły na prace plastyczne nawiązujące do powiedzenia „Kwiecień-plecień”. Dodatkowo poruszone zostały pomysły na prace przestrzenne z okazji „Dnia Ziemi” oraz kokardy narodowe z okazji świąt przypadających w Majówkę.

Uczestnicy na zajęciach z warsztatu usprawnienia ruchowego w celu podtrzymania swojej kondycji rozmawiali na temat obwodu stacyjnego i zasad jego wykonania. Poruszona została tematyka bezpieczeństwa podczas wykonywania ćwiczeń w domu oraz bezpiecznego poruszania się w przestrzeni publicznej (chodniki, ścieżki rowerowe i ulice). Omówione zostałypomysły na gry i zabawy wykonywane na powietrzu.

Na Warsztatach muzykoterapeutycznych poruszona została wiosenna tematyka, od oznak wiosny po wiosenne kwiaty i śpiew ptaków. Prowadzono dyskusje na temat ekologii w nawiązaniu do „Światowego Dnia Ziemi”.

Trening motywacyjny poprzez rozmowę z uczestnikamiwzmacniał chęć do działania w tych trudnych czasach. Prowadzone były rozmowy na temat naszych marzeń, dlaczego marzymyoraz czy marzenia mogą być niebezpieczne? Omawiane były zagadnienia dotyczące celów krótkoterminowych.

W ramach zajęć z Dogoterapii podjęta została tematyka zadań przygotowanych dla uczestników dotyczących klasyfikacji ras psów według FCI. Omówione zostały pierwsze IV grupy psów z klasyfikacji FCI, ich cechy charakterystyczne, pielęgnacja oraz przedstawiciele danej grupy.