Miesiąc czerwiec 2021 - projekt „od AKTYWNOŚCI do SAMODZIELNOŚCI – Edycja III” ze względu na luzowanie obostrzeń związanych z panującą sytuacją epidemiologiczną był zrealizowany w postaci pracy stacjonarnej uczestników projektu. W ciągu minionego miesiąca uczestnicy na nowo odnawiali wzajemną współpracę podczas zajęć stacjonarnych z pozostałymi uczestnikami oraz z wykładowcami.

Zajęcia z gospodarstwa domowego skupiły się wokół sezonowych owoców, głównie truskawek oraz robienia z nich przetworów. Poruszona była rozmowa na temat domowych lodów, która poprzedzała wyjście do lodziarni na edukacyjne spotkanie z cukiernikiem. Dodatkowo było omówione zastosowanie wanilii w kuchni.

Zajęcia z przedsiębiorczości skupiły się wokół tematyki zakupów. Prowadzone były rozmowy na temat inflacji oraz analizy cen produktów spożywczych jak i przemysłowych. Omówione zostały także zagadnienia dotyczące globalizacji gospodarki, mediów i kultury. Dodatkowo omówione zostały zasady funkcjonowania i celowość istnienia Urzędu Skarbowego.

Warsztaty dietetyczne wzbogaciły wiedzę uczestników dotyczącą planowania zdrowych, zbilansowanych posiłkóworaz przeliczania porcji. Poruszony został temat analizy smakowej produktów spożywczych i potraw pod kątem indywidualnych upodobań. Omówione zostało pojęcie „Food pairing” czyli sposobu łączenia smaków i tworzenia nowych potraw. Na zajęciach wykonany został plakat edukacyjny na temat truskawek. Plakat ten omawiał właściwości, zastosowanie a także wpływ na organizm człowieka tych właśnie owoców.

Na Warsztatach - zrób to sam zadania miały na celu pobudzić wyobraźnię do tworzenia witrażu z nici czy kwiatowych dekoracji, które poprzedzały wizytę u florysty. Dodatkowo zostały wykonane przez uczestników bransoletki z koralików oraz doniczki z plastikowych butelek.

Zajęcia z rękodzieła skupiły się wokół letniej tematyki co związane było z wykonaniem mandali czy tworzeniem obrazków przy pomocy figur geometrycznych. Dodatkowo wykonane zostały daszki przeciwsłoneczne oraz ozdobne butelki "Ubranie w frak."

Uczestnicy na zajęciach z warsztatu usprawnienia ruchowego w celu podtrzymania swojej kondycji skupili się na ćwiczeniach oddechowych, relaksacyjnych oraz ćwiczeniach kształtujących siłę mięśni i ramion. Z kolei marszobieg w pobliskich parkach pozwolił uczestnikom odkryć i docenić głębię oddziaływania na nich świeżego powietrza i otwartej przestrzeni.

Na Warsztatach muzykoterapeutycznych podczas wykonywanych teatrzyków „Kaczka Dziwaczka” oraz „Chory Kotek” poruszona została tematyka rytmizacji. Podczas quizów uczestnicy zapoznali się z piosenkami o tematyce żołnierskiej i przedwojennej

Trening motywacyjny wzmacniał chęć do działania poprzez ćwiczenia relaksacyjne. Prowadzone były rozmowy jak pandemia wpłynęła na nasze potrzeby i jak nie tracić motywacji do działania. Omawiane były pomysły, które pomagają nam lepiej zorganizować czas i znaleźć motywację do działania.

Trening czystości wzbogacił wiedzę uczestników na temat higieny osobistej podczas dni z wysokimi temperaturami powietrza. Prowadzone były rozmowy na temat porządków domowych. Dodatkowo omawiane były zalety posiadania w domu roślin, ich znaczenie dla zdrowia człowieka i dobrego samopoczucia.

Zajęcia z Korzystania z usług społecznych miały na celu omówienie tematu komunikacji międzyludzkiej. Dodatkowo została poruszona tematyka asertywności a także w jaki sposób możemy odróżnić zachowanie asertywne od agresywnego. Została również poruszona rola państwa w zaspokajaniu potrzeb społecznych poprzez budżet obywatelski jak i Samorządy

W ramach zajęć z Dogoterapii podjęta została tematyka lęku przed psami. Omówione zostały aktywne zabawy z psem. Podczas zajęć wykonane zostały podkładki plecione w kształcie kości pod filiżankę oraz zabawki dla psa "Ośmiorniczka".