Miesiąc wrzesień 2021 trwania projektu „od AKTYWNOŚCI do SAMODZIELNOŚCI – Edycja III” był zrealizowany w postaci pracy stacjonarnej. W ciągu minionego miesiąca uczestnicy projektu poszerzyli zakres swoich umiejętności, a także utrwalali te, które udało im się nabyć podczas wcześniejszych miesięcy przed wakacjami.

 

Zajęcia z gospodarstwa domowego skupiły się wokół sezonowych owoców jakim są śliwki oraz ich właściwości zdrowotnych. Dodatkowo uczestnicy poznali kuchnię turecką oraz skandynawską, ich historię oraz charakterystyczne, słynne potrawy. Podczas zajęć zostało zrealizowane również wyjście do pączkarni, gdzie uczestnicy poznali tajniki dobrego drożdżowego ciasta.

Zajęcia z przedsiębiorczości skupiły się wokół rozwijania postawy przedsiębiorczości. Prowadzone były rozmowy na temat analizy cen różnych imprez wyjazdowych. Przedyskutowane zostały poszczególne etapy planowania jednodniowego wyjazdu: od wyboru środka transportu, przerw na posiłki po atrakcje turystyczne warte odwiedzenia. Omówiona została całodzienna wycieczka do Żnina i Wenecji pod kątem stopnia realizacji planu wycieczki. Poruszona została również tematyka popytu, podaży oraz inflacji. Czym się charakteryzują i od czego zależą.

Warsztaty dietetyczne wzbogaciły wiedzę uczestników dotyczącą właściwości zdrowotnych śliwek oraz ich zastosowań w kuchni. Na zajęciach wykonany został plakat edukacyjny nt. śliwek. Podczas zajęć omówiona została realizacja zaleceń żywieniowych z piramidy żywienia oraz rozwiązania na zwiększenie spożycia warzyw i owoców. Podczas zajęć została poruszona tematyka naparów, sposoby przyrządzania oraz ich zastosowanie. Dodatkowo analizowane były etykiety na różnych produktach spożywczych i na tej podstawie wybierane były najzdrowsze z nich.

Na Warsztatach - zrób to sam zadania miały na celu pobudzić wyobraźnię do tworzenia jesiennych dekoracji. Uczestnicy wykonywali stroiki i ozdoby na drzwi z wyciętych kolorowych liści. Podczas zajęć wykonywane były również wazony z zużytych szklanych butelek, oklejanych sznurkiem i ozdabianych w motywy jesienne. Kolejną jesienną dekoracją wykonaną przez uczestników były jesienne gałęzie przyozdobione zużytymi skrawkami materiałów.

Zajęcia z rękodzieła początkowo skupiły się wokół letniej tematyki co związane było z wykonaniem kartki z wakacji. Następnie wykonane były prace ukazujące schyłek lata oraz rozpoczynającą się jesień. Dodatkowo wykonany został kwietnik w kształcie rowerka oraz koszyk na kwiaty. Obie prace wykonywane były z wykorzystaniem sznurka.

Uczestnicy na zajęciach z warsztatu usprawnienia ruchowego wykonywali ćwiczenia ogólnorozwojowe do muzyki, także z wykorzystaniem wstążki gimnastycznej. Podczas zajęć został wykonywany tor przeszkód oraz ćwiczenia rozciągające. Dodatkowo uczestnicy uczyli się choreografii tańca do piosenki „Chocolate”.

Na Warsztatach muzykoterapeutycznych uczestnicy uczyli się tańca „makarena”. Dodatkowo rozpoznawali instrumenty po usłyszanych dźwiękach. Podczas zajęć uczestnicy poznali piosenki pirackie a pozostając w tej tematyce wykonali czapki i lunety pirackie.

Podczas zajęć z Treningu motywacyjnego uczestnicy omawiali sposoby na motywowanie się, by realizować swoje zamierzone cele. Dowiedzieli się co może być skutecznym motywatorem, a także jak wpływa nasz styl życia na naszą motywację lub jej brak.

Trening czystości przypomniał o zasadach bezpiecznego korzystania z urządzeń AGD. Prowadzone były także rozmowy na temat roślin doniczkowych, jak o nie zadbać po wakacyjnej przerwie by nadal były dla nas ozdobą. Podczas zajęć były omówione także sposoby przechowywania różnych produktów w lodówce. Uczestnicy zapoznali się z zasadami obsługi żelazka, jego funkcjami, oraz właściwym dobieraniem temperatury do różnorodnych materiałów.

W ramach zajęć z Korzystania z usług społecznych został zrealizowany wyjazd do Żnina        w trakcie, którego uczestnicy ćwiczyli i rozwijali zdobyte na zajęciach umiejętności. W ramach wyjazdu do Żnina zwiedzili Muzeum Kolei, Ruiny Zamku Weneckiego i zabudowania znajdujące się na rynku Żnina: Baszta, Magistrat, Muzeum Ziemi Pałuckiej. Uczestnicy mieli zapewniony posiłek w trakcie wyjazdu.

Zajęcia kształtujące umiejętności językowe i logicznego myślenia skupiły się wokół letniej tematyki co związane było z rozwiązywaniem rebusów i łamigłówek. Uczestnicy rozwiązywali różne zadania związane z naszym miastem jak i krajem, które miały na celu poszerzyć słownictwo jak i rozwijać swobodne wypowiedzi. Podczas zajęć były prowadzone również rozmowy na temat Dnia Chłopaka, jaki powinien być idealny partner.

W ramach zajęć z Dogoterapii zrealizowane zostało wyjście do hodowli psów. Uczestnicy dowiedzieli się na czym polega praca hodowcy psów, jak prowadzi się hodowlę psów, ile pracy to wymaga. Podczas wyjścia uczestnicy zdobyli wiedzę z zakresu opieki nad psami, która umożliwiła im podjęcie decyzji, kto z nich mógłby posiadać psa w domu, jakiego wybrać psa, który będzie odpowiedni do ich stylu życia, temperamentu, jakie obowiązki wiążą się    z posiadaniem psa oraz jak trudna jest tresura psa.