Zajęcia w projekcie „od AKTYWNOŚCI do SAMODZIELNOŚCI – Edycja III”   w miesiącu październiku były zrealizowane w postaci pracy stacjonarnej. W ciągu minionego miesiąca uczestnicy projektu poszerzyli zakres swoich umiejętności, a także utrwalali te, które udało im się nabyć podczas wcześniejszych miesięcy.

 

Zajęcia z gospodarstwa domowego skupiły się wokół jesiennych klimatów. Omówione zostało zastosowanie czosnku i nasion chia oraz ich właściwości zdrowotne. Dodatkowo uczestnicy rozmawiali o dyni i gruszce, o potrawach jakie można z nich zrobić.

Zajęcia z przedsiębiorczości skupiły się wokół marketingu. Podczas zajęć było zorganizowane wyjście do Carrefour’a w celu analizy sposobu układania produktów na półce pod kątem marketingowego podejścia do sprzedaży i zakupów. Poruszona została również tematyka koncepcji 4P oraz 7P w marketingu. Dodatkowo omówiony został system monetarny w Polsce oraz podział i rodzaje spółek w Polsce.

Warsztaty dietetyczne wzbogaciły wiedzę uczestników dotyczącą właściwości zdrowotnych produktów zbożowych z pełnego ziarna. Podczas zajęć omówiona została historia kawy, jej właściwości i zastosowanie w kuchni. Uczestnicy przygotowali napar kawowy z dynią oraz deser kawowy na zimno. Dodatkowo został omówiony skład domowej spiżarni.  Co powinniśmy mieć by przygotować zdrowy posiłek z produktów dostępnych pod ręką.

Na Warsztatach - zrób to sam zadania miały na celu pobudzić wyobraźnię do tworzenia jesiennych dekoracji. Uczestnicy wykonywali bukiety z gałęzi i bibuły. Kolejną jesienną dekoracją wykonaną przez uczestników były jesienne koszyczki z plastikowych butelek. Podczas zajęć zostały wykonane papierowe pióra malowane farbami.

Zajęcia z rękodzieła skupiły się wokół jesiennej tematyki co związane było z wykonaniem wszystkich prac. Wykonane były jesienne obrazki (owoce, liście) z wykorzystaniem kolorowego papieru i krepy. Podczas zajęć uczestnicy malowali techniką woda w wodzie, a przez dorysowywanie różnych elementów do powstałych plam tworzyli bardzo oryginalne prace. Pozostając w jesiennym klimacie uczestnicy wykonali deszczowe chmurki oraz butelki haloweenowe. Dodatkowo wykonane zostały aniołki z muliny i pingwinki ze skarpet.

Uczestnicy na zajęciach z warsztatu usprawnienia ruchowego wykonywali ćwiczenia wzmacniające mięśnie posturalne bez obciążenia oraz ćwiczenia orientacji przestrzennej. Podczas zajęć wzmacniane ćwiczeniami były mięśnie grzbietu, biodra oraz pośladków. Dodatkowo uczestnicy poznali ćwiczenia z wykorzystaniem taśm Thera-band.

Na Warsztatach muzykoterapeutycznych uczestnicy nawiązując do lat 90-tych rozwiązywali quiz muzyczny. Na zajęciach rozpoznawali różne gatunki muzyczne dzięki polskim  i zagranicznym wykonawcom. Podczas zajęć uczestnicy poznali jesienne piosenki, a po ich wysłuchaniu wykonali liście z papieru. Dodatkowo uczestnicy bawili się w teatrzyk pt. „Muchomorek”.

Podczas zajęć z Treningu motywacyjnego uczestnicy omawiali jak warunki atmosferyczne wpływają na nasze samopoczucie. Poznali cztery klucze niezbędne do wzbudzania motywacji i realizacji celów: stan umysłu, stan emocjonalny, działanie i cel.

Trening czystości wzbogacił uczestników o wiedzę czym są i gdzie występują roztocza. Prowadzone były także rozmowy na temat wietrzenia pomieszczeń oraz szafy. Podczas zajęć była omówiona rola promieniowania słonecznego w walce z drobnoustrojami w naszych mieszkaniach. Uczestnicy poznali mydło z kasztanów – sposób produkcji i jego właściwości. Dodatkowo uczestnicy rozmawiali o przygotowaniu odzieży na sezon jesienny, a także jesiennych porządkach w szafkach kuchennych.

W ramach zajęć z Korzystania z usług społecznych uczestnicy wykonali prace plastyczną nawiązującą do minionej wycieczki oraz omówili interesujące miejsca w Polskiej Wenecji. Podczas zajęć uczestnicy odbyli także „wirtualną” wycieczkę po Mazowszu. Na podstawie obejrzanego materiału filmowego, dowiedzieli się sporo o zabytkach, atrakcjach jak i położeniu tego rejonu. W trakcie zajęć poruszona została tematyka tolerancji, co na nią wpływa i jakie są jej granice. W trakcie zajęć omówione zostało zagadnienie komunikacji werbalnej  i niewerbalnej, w jaki sposób komunikować się ze sobą by ludzie nas słuchali. W tym celu zostały przeprowadzone ćwiczenia udoskonalające współpracę w grupie, w trakcie których została omówiona rola lidera.

Zajęcia kształtujące umiejętności językowe i logicznego myślenia skupiły się na ciekawych informacjach związanych z naszym krajem oraz miastem. Uczestnicy rozwiązywali różne zadania, łamigłówki związane z Bydgoszczą, które miały na celu poszerzyć słownictwo jak i rozwijać swobodne wypowiedzi. Dodatkowym atutem było pogłębienie wiedzy o naszym mieście. Podczas zajęć były wykonywane medale bydgoskiego przewodnika.

W ramach zajęć z Dogoterapii uczestnicy dowiedzieli się jak wygląda zdrowa dieta dla psa, jakie pokarmy są dla nich toksyczne. Podczas zajęć uczestnicy dowiedzieli się jak postępować ze szczenięciem, aby był dobrze wychowanym i odważnym psem. Dodatkowo były omówione psie sporty z elementami poszczególnych i wybranych sportów. Zostały także omówione zasady wyprowadzania psa na spacer, uwzględniając zabawy z psem podczas spaceru.