W miesiącu grudniu 2021 projekt „od AKTYWNOŚCI do SAMODZIELNOŚCI – Edycja III” był zrealizowany w postaci pracy stacjonarnej. W ciągu minionego miesiąca uczestnicy projektu poszerzyli zakres swoich umiejętności, a także utrwalali te, które udało im się nabyć podczas wcześniejszych miesięcy.

 Zajęcia z gospodarstwa domowego skupiły się wokół zimowych klimatów. Omówione zostały właściwości zdrowotne miodu jak i jego zastosowanie w kuchni oraz kosmetyce. Uczestnicy poznali pochodzenie pomarańczy i mandarynek, które mocno nawiązują do Świąt Bożego Narodzenia. Dodatkowo uczestnicy rozmawiali o piernikach, a następnie zajęli się dekorowaniem gotowych pierników. Uczestnicy również poruszyli temat przechowywania żywności po Świętach, które potrawy mają krótki termin przydatności a które można zamrozić.

Zajęcia z przedsiębiorczości skupiły się wokół marketingu. Podczas zajęć uczestnicy poznali rodzaje badań marketingowych. Poruszona została tematyka planowania budżetu świątecznego uwzględniając wydatki na przygotowanie potraw oraz na zakup poszczególnych prezentów świątecznych. Uczestnicy podczas zajęć również podjęli temat planowania spotkania sylwestrowego. Dodatkowo omówione zostały sposoby określania półkulowości mózgu.

Warsztaty dietetyczne wzbogaciły wiedzę uczestników dotyczącą zdrowych deserów, co związane było z wykonaniem książki kulinarnej. W ramach zajęć zostało zrealizowane wyjście terapeutyczne do restauracji, podczas którego był zaplanowany posiłek i napój dla każdego uczestnika. W trakcie spotkania uczestnicy dokonali analizy menu pod kątem dietetycznym, a także omówili możliwości przygotowania restauracyjnej potrawy samodzielnie w domu oraz jej kosztu.

Na Warsztatach - zrób to sam zadania miały na celu pobudzić wyobraźnię do tworzenia zimowych dekoracji. Uczestnicy wykonywali cukrowy peeling, który następnie ozdobnie pakowali na prezent. Podczas zajęć uczestnicy wykonali dekoracje świąteczne w postaci gwiazdy oraz bombki z papieru.

Zajęcia z rękodzieła skupiły się wokół świątecznej tematyki co związane było  z wykonaniem różnorodnych prac. Wykonane były ozdoby z wykorzystaniem kolorowej krepy, które posłużyły do przystrojenia sali. Został wykonany stroik bożonarodzeniowy   z różnych materiałów. Podczas zajęć uczestnicy wykonali wspólną choinkę z ozdobionych płyt CD, oraz inne choineczki z drewna i sznurka. Wykonane zostały świąteczne witraże  i aniołki oraz pojemniki na sztućce w postaci Mikołaja. Natomiast, z myślą o nadchodzącym Nowym Roku, wykonane zostały prace techniką wydrapywanki ukazujące sylwestrowe niebo.

Uczestnicy na zajęciach z warsztatu usprawnienia ruchowego wykonywali ćwiczenia wydolnościowe z muzyką w ten sposób poznając Tabatę. Podczas zajęć były przeprowadzone różne gry i zabawy z piłką. Dodatkowo uczestnicy poznali jogę i jej podstawowe figury.

Na Warsztatach muzykoterapeutycznych uczestnicy poznali piosenki i zabawy związane z Andrzejkami. Nawiązując do Święta Bożego Narodzenia, uczestnicy przygotowali Jasełka z podziałem na role. Dodatkowo były odsłuchiwane jak i śpiewane kolędy tradycyjne i nowe. Podczas zajęć uczestnicy uczyli się kolędy „Grajmy Panu”.

Podczas zajęć z Treningu motywacyjnego uczestnicy rozmawiali o motywacji do prawidłowych czynności higienicznych odzwierciadlającej stosunek do dbania o własne zdrowie. Podczas zajęć przygotowywane były życzenia dla bliskiej osoby. Dodatkowo omówione były różne formy spędzania uroczystości sylwestrowej z jednoczesnym podsumowaniem minionego roku.

Trening czystości nawiązując do zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia, została poruszona tematyka planowania porządków w naszych domach. Prowadzone były także rozmowy na temat przeglądu swoich zasobów ubraniowych, spożywczych w celu wsparcia osób ubogich. Dodatkowo uczestnicy rozmawiali o potrzebie włączenia się uczestników w prace domowe wykonywane przed Świętami Bożego Narodzenia.

W ramach zajęć z Korzystania z usług społecznych uczestnicy rozmawiali na temat kolęd, ich historii oraz związanych z nimi tradycjach. W trakcie zajęć poruszona została tematyka strojenia choinki, jak to wyglądało dawniej i jak to wygląda dzisiaj. Podczas zajęć omówione zostały tradycje świąteczne oraz ich różnice jakie pojawiają się w zależności od regionu kraju. Uczestnicy rozmawiali jak uniknąć stresu i co nas stresuje podczas przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia. Dodatkowo omówione zostały sposoby określania dominującej półkuli mózgu. Z uwagi na zbliżający się koniec roku, uczestnicy podsumowywali swoje sukcesy  i porażki osobiste w mijającym roku oraz określali właściwe cele na 2022 rok.

Zajęcia kształtujące umiejętności językowe i logicznego myślenia omówiły temat jesiennej chandry i sposobów radzenia sobie z nią. Podczas zajęć realizowane gry i zabawy logiczne - "Zgadnij kim jestem" co miało za zadanie doskonalenie umiejętności kojarzenia i wyciągania wniosków Uczestnicy poruszyli temat życzliwości, a wykonując zadania doskonalili umiejętności mówienia komplementów. Na zajęciach uczestnicy rozmawiali również   o noworocznych postanowieniach, co miało na celu poszerzyć słownictwo jak i rozwijać swobodne wypowiedzi.

W ramach zajęć z Dogoterapii uczestnicy porównywali rasy: Pudel i Papillon, różnice w wyglądzie zewnętrznym psów danych ras. Podczas zajęć uczestnicy uczyli się sztuczki „podaj łapę”. Dodatkowo były omówione zabawy aktywizujące z psami. Uczestnicy rozmawiali na temat jak powinno wyglądać zapoznanie z nowym psem - pierwsze zajęcia szczeniaka, jego odżywianie oraz nauka czystości. Zostały także omówione sposoby jak należy chronić swojego pupila w sylwestrowy wieczór.