Miesiąc styczeń 2022 w którym trwał projekt „od AKTYWNOŚCI do SAMODZIELNOŚCI – Edycja III” zajęcia były zrealizowane w postaci pracy stacjonarnej. W ciągu minionego miesiąca uczestnicy projektu poszerzyli zakres swoich umiejętności, a także utrwalali te, które udało im się nabyć podczas wcześniejszych miesięcy.

Zajęcia z gospodarstwa domowego skupiły się wokół karnawału. Omówione zostały tradycje, zwyczaje a także potrawy karnawałowe. Uczestnicy poznali właściwości zdrowotne i lecznicze imbiru. Dodatkowo uczestnicy omówili różne sposoby na przechowywanie nadmiaru żywności po świętach. Uczestnicy również przypomnieli sobie wiadomości dotyczących kakao.

Zajęcia z przedsiębiorczości skupiły się wokół podatków. Podczas zajęć uczestnicy poznali rodzaje wg klasyfikacji OECD oraz funkcje istniejących podatków w Polsce. Omówione zostały zmiany w prawie podatkowym. Na zajęciach poruszona została tematyka przedsiębiorczości, czym jest i jak wygląda w praktyce. Uczestnicy skupili się także na planowaniu podróży od wyboru miejsca po szukanie dodatkowych atrakcji. Uczestnicy podczas zajęć również podjęli temat techniczno-ekonomicznych aspektów prowadzenia jednoosobowego gospodarstwa domowego.

Warsztaty dietetyczne skupiły się na zdrowotnych postanowieniach noworocznych, co chcemy zmienić by lepiej zadbać o zdrowie oraz jak wytrwać w tych postanowieniach. Podczas zajęć uczestnicy komponowali zdrowe przekąski karnawałowe. Omówili także kulinarne zwyczaje karnawałowe w innych krajach. Uczestnicy podczas zajęć wykonali książkę kulinarną z przepisami na sałatki.

Na Warsztatach - zrób to sam zadania miały na celu pobudzić wyobraźnię do tworzenia karnawałowych dekoracji. Uczestnicy wykonywali karnawałowe maski oraz klauny - pojemniczki na słodkości. Podczas zajęć uczestnicy wykonali również plastikowe pudełka do przechowywania. Dodatkowo omówiony został temat recyklingu i segregacji śmieci.

Zajęcia z rękodzieła skupiły się wokół noworoczno - zimowej tematyki co związane było z wykonaniem różnorodnych prac. Wykonane były ozdoby które posłużyły do przystrojenia sali. Podczas zajęć uczestnicy wykonywali płaskorzeźby i aniołki z zimnej porcelany oraz serduszka z masy solnej. Dodatkowo wykonywali przestrzenne kartki z okazji „Dnia Babci”   i „Dnia Dziadka”. Natomiast, z myślą o Nowym Roku, wykonane zostały kalendarze na 2022 rok, poprzez ozdabianie kart poszczególnych miesięcy według własnego pomysłu.

Uczestnicy na zajęciach z warsztatu usprawnienia ruchowego wykonywali ćwiczenia wzmacniające grzbiet i brzuch bez przyborów oraz kształtujące z przyborami. Podczas zajęć były przeprowadzone różne zabawy na orientację w terenie. Dodatkowo uczestnicy wykonywali ćwiczenia wprowadzające elementy jogi.

Na Warsztatach muzykoterapeutycznych uczestnicy skupili się wokół kolorów. Uczestnicy poznawali piosenki o kolorach. Podczas zajęć uczestnicy omówili działalność starszych kabaretów: TEY, Piwnicy pod Baranami, oraz kabaretu Pod Egidą. Poznali również współczesne kabarety: Kabaret Skeczów Męczących, Kabaret Młodych Panów, Neonówka, Nowaki, Paranienormalni.

Podczas zajęć z Treningu motywacyjnego uczestnicy rozmawiali o rodzajach motywacji, oraz co ją podtrzymuje. Podczas zajęć poruszona była tematyka marzeń, jako najlepsza metoda tworzenia przyszłości. Uczestnicy rozmawiali również o tolerancji, co sprawia że jesteśmy tolerancyjni lub nie.

Trening czystości nawiązując do obchodów powitania Nowego Roku, została poruszona tematyka porządkowania po zabawie sylwestrowej. Prowadzone były także rozmowy na temat przestrzegania zasad higieny w kontekście kolejnej fali COVID-19. Dodatkowo uczestnicy rozmawiali o współpracy w grupie, dbałości o wspólny porządek w pracy. Podczas zajęć porządkowane były ozdoby świąteczne w celu zabezpieczenia przed zabrudzeniem i możliwością użycia w przyszłym okresie świątecznym.

W ramach zajęć z Korzystania z usług społecznych uczestnicy rozmawiali na temat akceptacji, czym jest oraz jak się przejawia. W trakcie zajęć poruszona została tematyka szacunku i życzliwości. Uczestnicy rozmawiali jak okazywać innym szacunek i życzliwość, a także jak przejawia się ich brak. Dodatkowo omówiona została prawidłowa postawa wobec osób starczych co związane było z obchodami Dnia Babci i Dziadka. Uczestnicy omówili różne sposoby radzenia sobie ze stresem oraz zasady budowania relacji z drugim człowiekiem. Poruszony został temat komunikacji, jak mówić by być właściwie zrozumianym i jakich słów nie stosować w rozmowie. Z uwagi na rozpoczęty Nowy Rok, uczestnicy skupili się również na planowaniu i wyznaczaniu własnych celi na 2022 rok.

Zajęcia kształtujące umiejętności językowe i logicznego myślenia skupiły się wokół gier i zabaw logicznych. Podczas zajęć realizowane były gry i zabawy związane z zimą. Uczestnicy poruszyli temat noworocznych postanowień, co miało na celu poszerzyć słownictwo jak i rozwijać swobodne wypowiedzi.

W ramach zajęć z Dogoterapii uczestnicy poznawali psie sporty, np. zabawa z tunelem. Podczas zajęć uczestnicy uczyli się sztuczki „Proś”. Dodatkowo były omówione zabawy aktywizujące z psami podczas mrozu. Uczestnicy omawiali jak powinna wyglądać pielęgnacja pupila w mroźną pogodę. Została także poruszona tematyka tropu, jakie ślady zostawiają różne zwierzęta. Podczas zajęć były zabawy z „aportem” a także nauka wyciszania psa metodą węchową i tworzenie "kuli smakuli" przez uczestników. Dla przypomnienia zostały podsumowane różnice wynikające ze specyfikacji rasy Pudel i Papilon.