W miesiącu lutym 2022 w projekcie „od AKTYWNOŚCI do SAMODZIELNOŚCI – Edycja III” zajęcia były zrealizowane w postaci pracy stacjonarnej. W ciągu minionego miesiąca uczestnicy projektu poszerzyli zakres swoich umiejętności, a także utrwalali te, które udało im się nabyć podczas poprzednich miesięcy.

 Zajęcia z gospodarstwa domowego skupiły się wokół warzyw. Omówione zostało zastosowanie cebuli a także jej właściwości zdrowotne. Uczestnicy zastanawiali się nad przepisami, w których można wykorzystać surowe jak i ugotowane warzywa. Dodatkowo uczestnicy rozmawiali o jajkach, ich zastosowaniu, jak i wartości odżywczych. Natomiast nawiązując do Tłustego Czwartku zostały omówione właściwości i zastosowania drożdży.

Zajęcia z przedsiębiorczości skupiły się wokół gospodarki. Podczas zajęć uczestnicy rozmawiali o cyklu koniunkturalnym w gospodarce. Poruszona została tematyka budżetu domowego, jak go racjonalnie tworzyć uwzględniając ceny produktów spożywczych po zmianach VATu. W tym celu uczestniczy odwiedzili centrum handlowe Focus Mall oraz sklep Biedronka by przeanalizować ceny na sklepowych półkach. Dodatkowo podczas zajęć omówione zostało ryzyko inwestycji kapitału własnego, oraz jaki sens ma oszczędzanie i robienie zapasów w dzisiejszych czasach.

Warsztaty dietetyczne wzbogaciły wiedzę uczestników dotyczącą analizy dziennego jadłospisu uczestników pod kątem zawartości magnezu i wapnia. Uczestnicy podczas zajęć poruszyli temat nadwagi i otyłości, co związane było z obejrzanym wcześniej filmem dokumentalnym pt. „Cały ten cukier”. Dodatkowo były omówione rodzaje pączków i ich nadzienia a także wartość odżywcza.

Na Warsztatach - zrób to sam zadania miały na celu pobudzić wyobraźnię do tworzenia upominków czy dekoracji. Uczestnicy wykonywali walentynkowe upominki z kartoników i papieru. Kolejną pracą wykonaną przez uczestników były latarenki z plastikowych butelek. Podczas zajęć zostały wykonane „ostatkowe” peruki z folii aluminiowej oraz bibuły.

Zajęcia z rękodzieła skupiły się wokół zimowej tematyki. Na zajęciach został ogłoszony konkurs „Zimowe impresje” oraz „Ozdoba wielkanocna”. Wykonane były walentynkowe kartki z życzeniami. Natomiast na zakończenie karnawału uczestnicy wykonywali kolorowe klauny wykorzystując różne materiały a także projektowali malując na kartkach karnawałowe stroje. Z kolei myśląc już o nadchodzących świętach, uczestnicy wykonali kurkę wielkanocną oraz króliczka z kieliszka.

Uczestnicy na zajęciach z warsztatu usprawnienia ruchowego poruszyli tematykę stretchingu z jednoczesnym wykonywaniem ćwiczeń rozciągających. Podczas zajęć wykonywane były ćwiczenia poprawiające wytrzymałość. Dodatkowo uczestnicy wykonywali ćwiczenia oddechowe oraz doskonalili podstawowe pozycje jogi.

Na Warsztatach muzykoterapeutycznych uczestnicy poznali muzykę klasyczną. Poznali życie i działalność Mozarta oraz Chopina. Podczas zajęć wysłuchali najsłynniejsze utwory kompozytorów. Dodatkowo mówili o kolorach w muzyce.

Podczas zajęć z Treningu motywacyjnego uczestnicy omawiali wpływ spożycia herbaty i kawy na organizm człowieka. Dodatkowo poruszyli zasady i sposoby parzenia herbaty i kawy z wykorzystaniem dostępnych produktów.

Trening czystości skupił się na tematyce porządków gdy posiadamy zwierzęta domowe. Prowadzone były rozmowy jakie są sposoby i odpowiednie urządzenia do czyszczenia mebli, tapicerek oraz dywanów z sierści. Dodatkowo uczestnicy rozmawiali o odpowiedniej segregacji i porządku w przyborach i pomocach do zajęć tematycznych. Omówili również warunki środowiskowe właściwe dla poszczególnych gatunków roślin, które stanowią żywą ozdobę naszego otoczenia.

W ramach zajęć z Korzystania z usług społecznych uczestnicy uczyli się tańca kolan, który ma być podsumowaniem ich dotychczasowej pracy na zajęciach. W trakcie zajęć poruszona została tematyka odwagi i uczciwości, ich definicje oraz jak się objawią te cechy w życiu codziennym. Uczestnicy poruszyli również tematykę rozwoju osobistego. Podczas zajęć omówione zostały zalety słuchania muzyki relaksacyjnej a także znaczenie kolorów, jak na nas wpływają i jakie emocje przeżywamy.

Zajęcia kształtujące umiejętności językowe i logicznego myślenia skupiły się wokół walentynek. Podczas zajęć wykonane były kartki walentynkowe z pięknymi życzeniami. Uczestnicy brali udział w różnych grach i zabawach nawiązujących do Światowego Dnia Kota oraz Tłustego Czwartku, co miało na celu poszerzyć słownictwo jak i rozwijać swobodne wypowiedzi.

W ramach zajęć z Dogoterapii uczestnicy poznawali psie zabiegi pielęgnacyjne oraz akcesoria używane do poszczególnych zabiegów. Podczas zajęć były aktywne zabawy z psami - w zakresie motoryki małej i dużej oraz nauka targetowania i omijania. Na zajęciach została poruszona tematyka co to jest schronisko i czym różni się od domu tymczasowego dla psa a także jak przygotować się na przyjęcie psa ze schroniska. Uczestnicy również uczyli pieski sztuczki "na miejsce" co wymagało od uczestników cierpliwości, koncentracji i zapamiętania kolejności wydawanych komend.