Warsztaty gospodarstwa domowego

W lipcu warsztaty gospodarstwa domowego zabrały naszych uczestników w kulinarną podróż do Włoch. Dzięki temu grupa zapoznała się z tradycyjnymi smakami makaronów, pesto oraz trufli. Uczestnicy zgłębili wiedzę w temacie właściwości tych produktów spożywczych oraz przygotowali prawdziwą włoską pastę. Dodatkowo na zajęciach omówiony został wątek leśnych skarbów, czyli jagód. Grupa wysłuchała prezentacji, dzięki której poszerzyła wiedzę na temat produktów wytwarzanych  z tych owoców jak i ich właściwości zdrowotnych.

Aktywna profilaktyka zdrowotna

W trakcie zajęć aktywnej profilaktyki zdrowotnej uczestnicy utrwalali wiedzę dotyczącą higieny osobistej. Ponadto grupa dyskutowała na temat nikotynizmu. Uczestnicy zapoznali się ze skalą tego problemu, mechanizmami uzależnienia, a także skutkami palenia papierosów i metodami leczenia nałogu.

Zajęcia kształtujące umiejętności językowe

Uczestnicy dyskutowali na temat słodyczy w naszym życiu. Dowiedzieli się także o ciekawostki na temat zwyczajów spożywczych w różnych krajach. Grupa wykonała również projekt własnej słodyczy.

Warsztaty usprawnienia ruchowego

Warsztaty ruchowe w lipcu przybrały formę zajęć tanecznych w stylu Zumba. Uczestnicy podjęli się nauki układu do piosenki Athena "For real".

Warsztaty zrób to sam

W lipcu uczestnicy dokańczali i ozdabiali miseczki wykonane techniką papier mache. Powstały przepiękne wyroby użytkowe, a przy okazji grupa przetrenowała koordynację wzrokowo-ruchową. Ponadto uczestnicy poznali i wykonali następną masę papierową, tym razem z wytłaczanek. Dzięki tym zajęciom grupa zapoznała się z kolejną techniką recyklingu.

Warsztat dietetyczny

W trakcie warsztatów dietetycznych grupa zapoznała się z kolejnym artykułem spożywczym, jakim jest kukurydza. Uczestnicy dyskutowali na temat właściwości i zastosowania tego produktu, po czym wspólnie przyrządzili popcorn. Ponadto w trakcie zajęć grupa rozmawiała na temat różnych rodzajów zbóż, dzięki czemu poznali tzw. „pseudozboża”, czyli sorgo, komosę ryżową i amarantus. Na podstawie zdobytej wiedzy o zastosowaniu i właściwościach tych zbóż uczestnicy przygotowali sałatki.

Trening czystości

W trakcie treningu czystości uczestnicy omawiali środki chemiczne do mycia szyb. Ćwiczyli także kolejność wykonywania czynności w trakcie mycia okien. Zdobyli także praktyczne umiejętności komponowania odpowiedniego stroju do warunków pogodowych.

 Trening komunikacji interpersonalnej

Trening komunikacji interpersonalnej w lipcu skupił się wokół tematu komunikacji miejskiej i strajku kierowców MZK. Prowadzący wspólnie z uczestnikami omówił bieżącą sytuację oraz podzielił się wskazówkami dotyczącymi czym zastąpić autobus lub tramwaj. Odbiorcy zajęć dowiedzieli się w jaki sposób poradzić sobie w sytuacji utrudnień związanych z dojazdem do miejsca docelowego. Oprócz komunikacji miejskiej uczestnicy dyskutowali także o komunikacji w grupie. Przypomnieli sobie podstawowe zasady dobrej współpracy i wspólnie ustanowili ważne reguły dotyczące zachowania   i pracy na zajęciach.

Dogoterapia

W lipcu zajęcia z dogoterapii pokazały uczestnikom w jaki sposób przygotować psa do wystawy. Prowadzący omówił temat czesania i kąpania pupila. Dodatkowo uczestnicy ćwiczyli odpowiednie przechadzanie się z psem i prezentację przed Jury. Ponadto grupa miała okazję doskonalić sprawność umysłową psów za pomocą „inteligentnych” zabawek.

Trening korzystania z usług społecznych

W trakcie treningu korzystania z usług społecznych uczestnicy przypomnieli sobie w jaki sposób korzystać z komunikacji miejskiej. Powtórzyli sobie także zasady związane z odpowiednim zachowaniem w autobusie lub tramwaju oraz sposoby szukania i odczytywania rozkładu jazdy. Miłym akcentem spotkań był temat korzystania z dóbr kultury. Podczas zajęć zostały omówione rodzaje usług sektora kultury, zasady zachowania w teatrze, operze, czy w trakcie wystawy lub wernisażu. Ponadto trening został urozmaicony quizami, grami logicznymi oraz zabawą ruchową „pociąg”.

Warsztat muzykoterapeutyczno-teatralny

W trakcie zajęć muzykoterapeutyczno-teatralnych uczestnicy udali się w muzyczną podróż po mapie Polski. Dzięki piosenkom poznali kierunki świata, polskie miasta oraz ich atrakcje. Dodatkowo grupa poszerzyła swoją wiedzę w temacie legend i bohaterów Bydgoszczy. Nie zabrakło również ćwiczeń       i zadań praktycznych doskonalących koordynację wzrokowo-ruchową.

Trening motywacyjny

W ramach treningu motywacyjnego uczestnicy wyszli do WTZ Fundacji „Wiatrak”, gdzie wspólnie z innymi koleżankami i kolegami wymienili się pomysłami działań wolontariackich. To wyjście rozbudziło wśród uczestników chęć niesienia pomocy innym osobom. Dodatkowo w trakcie spotkań grupa trenowała postawę akceptacji samego siebie, a także rozmawiali o wpływie emocji na relacje międzyludzkie.