Warsztaty gospodarstwa domowego

Listopadowe warsztaty gospodarstwa domowego wzbogaciły uczestników o wiedzę na temat świątecznych wypieków co było urozmaicone spotkaniem z cukiernikiem. Podczas zajęć uczestnicy przygotowywali pierniczki na święta Bożego Narodzenia, po czym na kolejnych warsztatach je zdobili lukrem własnego wyrobu, poznając różne metody zdobienia pierników. Następnym etapem było pakowanie ozdobionych pierników na prezenty wykorzystując do tego celofan i kolorowe wstążki. Dodatkowo na warsztatach uczestnicy rozmawiali na temat świątecznych tradycji.

Aktywna profilaktyka zdrowotna

W listopadzie zajęcia z aktywnej profilaktyki zdrowotnej kontynuowały temat nadwagi i otyłości, dyskutując dlaczego jedzenie jest jak narkotyk i w jaki sposób można to zmienić. W trakcie zajęć uczestnicy rozmawiali o grypie, jakie są jej objawy, jak wygląda profilaktyka oraz domowe sposoby jej leczenia. Kolejnym omówionym tematem były choroby zakaźne, w jaki sposób się zarażamy i jakie szczepienia mogą nas przed nimi uchronić.

Zajęcia kształtujące umiejętności językowe

Zajęcia kształtujące umiejętności językowe i logicznego myślenia skupiły się na tematyce patriotycznej, co związane było ze Świętem Niepodległości. Uczestnicy podczas zajęć poszerzali wiedzę o Polsce oraz wymieniali się informacjami za co kochają nasz kraj. W ramach zajęć uczestnicy wybrali się do Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Mariana Rejewskiego w Bydgoszczy, gdzie brali udział w zajęciach edukacyjnych w Akademii Gier Logicznych rozwijając pracę w grupie oraz swobodne wypowiedzi.

Warsztaty usprawnienia ruchowego

Na warsztatach usprawnienia ruchowego uczestnicy wykonywali ćwiczenia kształtujące z użyciem obciążenia a także ćwiczenia wzmacniające nogi. Uczestnicy dla podtrzymania nawyków prozdrowotnych, podczas zajęć przygotowali koktajl owocowo - warzywny. Na warsztatach tańczyli Zumbę do piosenki "Baby shark". W trakcie zajęć uczestnicy wybrali się do dzielnicy Fordon na spacer m.in. po Dolinie Śmierci, wykonując marszobieg i ćwiczenia w truchcie.

Warsztaty zrób to sam

Uczestnicy w trakcie warsztatów „zrób to sam” odwzorowując jesienne kolory, wykonywali drzewa   z użyciem kolorowej krepy. Podczas zajęć omówione zostały różne gatunki malarstwa, po czym uczestnicy stworzyli swoje obrazy domowych zwierząt. Na warsztatach uczestnicy wzięli udział w przeglądzie Festiwalu Twórczości Osób Niepełnosprawnych fART, podczas których poszukiwali inspiracji dla realizacji swojego hobby. Natomiast w związku ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia rozpoczęli tworzenie dekoracji świątecznych. Pierwszą pracą było wykonanie renifera z rolki po papierze toaletowym.

Warsztaty dietetyczne

Warsztaty dietetyczne w listopadzie skupiły się na sezonowych owocach. Na zajęciach uczestnicy poznali owoce o różnych właściwościach zdrowotnych, które możemy wykorzystać planując swoje codzienne menu. Po teoretycznej części uczestnicy przygotowali zdrowe ciasto ze śliwką i mąką żytnią oraz koktajle: z jabłek oraz z bananów na bazie mleka. Dodatkową zdrową alternatywą dla sklepowych słodyczy było wykonanie jabłkowych przekąsek z masłem orzechowym i cynamonem.

Trening czystości

W listopadzie uczestnicy skupili się na przeglądzie odzieży jesienno-zimowej. Omówili temat segregowania i usuwania rzeczy zbędnych. Uczyli się odczytywać metki odzieżowe by uniknąć zniszczenia ubrań, jak również odzieży wierzchniej czyli płaszczy, kurtek itp. Kolejnym zagadnieniem były sposoby na prawidłowe mycie okien uwzględniając kolejność wykonywania czynności: mycie ram, szyb wewnętrznych, zewnętrznych oraz parapetów. Nawiązując do rozpoczętego adwentu i oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia uczestnicy dyskutowali jak najlepiej zaplanować przedświąteczne porządki, w myśl zasady, że dobra organizacja jest warunkiem skutecznego działania oraz udanych Świąt. Dodatkowo dla przypomnienia zostały omówione zasady recyklingu, co jest wyrazem dbałości o stan środowiska naturalnego.

Trening komunikacji interpersonalnej

Na treningu komunikacji personalnej uczestnicy rozmawiali o jesiennej zadumie co związane było  z odwiedzaniem cmentarzy i grobów najbliższych. Podczas zajęć, uczestnicy rozwijając zasób słownictwa rozmawiali o sporcie jako przestrzeni komunikowania potocznego, oraz komunikacji werbalnej i niewerbalnej w różnych dyscyplinach. Nawiązując do Światowego Dnia Pluszowego Misia uczestnicy tworzyli misie wyrażające różne emocje. Podczas zajęć uczestnicy wybrali się na Dworzec PKS, w celu praktycznych zadań z komunikacji interpersonalnej, ćwiczyli pytania o godzinę, ceny biletów i połączenia autobusowe zachowując odpowiednie akcentowanie, płynność wypowiedzi, parafrazowanie oraz zakłócenia w procesie komunikacji. W ramach przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia, uczestnicy pisali listy do Św. Mikołaja, a także projektowali swoją bombkę choinkową. Na zajęciach uczestnicy wysłuchali tekst dotyczący Św. Andrzeja i pochodzenia tradycji związanych ze Św. Andrzejem co było nawiązaniem do tradycji wróżenia andrzejkowego.

Dogoterapia

W trakcie zajęć z dogoterapii uczestnicy brali udział w aktywnych zabawach z psami. Uczestnicy rozmawiali na temat największego psa oraz przedstawiciela najmniejszej rasy "Chihuahua długowłosy", zastanawiając się czy małe psy mają inne potrzeby niż przedstawiciele ras wielkich. Prowadzone były rozmowy na temat czym jest "dobrostan psa" i jakie potrzeby należy zaspokoić u psa. Podczas zajęć uczestnicy uczyli się zakładać psu obrożę oraz zapinać smycz ćwicząc w ten sposób motorykę małą. Kolejnym zagadnieniem był temat zabaw z pieskami w domu. Podczas zajęć uczestnicy wykonali pompony, które zostały wykorzystane do zabaw „rzuty do celu i aport", "szarpanie", "zabawy węchowe gdzie jest pompon?". Natomiast nawiązując do Andrzejek podczas zajęć były aktywne zabawy gdzie pieski wybierały noskiem karteczki z wróżbami a uczestnicy je odczytywali.

Trening korzystania z usług społecznych

Na treningu korzystania z usług społecznych uczestnicy poruszyli zagadnienie witamin, które są nam niezbędne w okresie jesiennym. Uczestnicy dyskutowali również jak uchronić się przed przeziębieniem i chorobą gdy jesienna pogoda jest bardzo zmienna. W trakcie zajęć było zrealizowane wyjście do kina Cinema City na film "Listy do M.5" i „Ania”, a po seansie uczestnicy omawiali swoje wrażenia po filmie. Nawiązując do 11 listopada uczestnicy omawiali zasady obchodzenia święta niepodległości w polskim prawie. Natomiast z okazji Andrzejek podczas zajęć były różne wróżby andrzejkowe - "karteczka  z imieniem", "lanie wosku", "obieranie jabłka ze skórki", "przestawianie butów od okna do drzwi". Dodatkowo na zajęciach uczestnicy zrobili przegląd imprez kulturalnych organizowanych w Bydgoszczy w miesiącu grudniu, które nawiązują już do zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.

Warsztat muzykoterapeutyczno-teatralny

W trakcie warsztatów muzykoterapeutyczno-teatralnych uczestnicy skupili się na pracy nad tekstem przedstawienia, w którym biorą udział. Uczestnicy ćwiczyli czytanie swoich ról, tańce i śpiewanie piosenek, pojawiających się w przedstawieniu. Przygotowując się do spektaklu, uczestnicy ćwiczyli także swoją dykcję poprzez różne zadania słowne. Podczas zajęć zostały przygotowane zaproszenia na przedstawienie. Dodatkowo został ogłoszony konkurs teatralno-muzyczny.

Trening motywacyjny

W trakcie treningu motywacyjnego grupa wraz z prowadzącym dyskutowała jakie znaczenie ma motywacja w trudnej sytuacji życiowej oraz jak możemy szukać pozytywnej drogi rozwoju. W trakcie zajęć uczestnicy wzięli udział w Festiwalu Twórczości Osób Niepełnosprawnych fART, co miało ich zmotywować do działania w obszarze realizacji rozwoju osobistego. Podczas wyjścia aktywizacyjnego do WTZ uczestnikom przedstawiona została praca w obszarze wolontariatu, co stanowiło dodatkowe zewnętrzne czynniki motywacyjne dopasowane do możliwości uczestników.