Miesiąc grudzień 2019 minął dla uczestników projektu „od AKTYWNOŚCI do SAMODZIELNOŚCI – Edycja III” bardzo aktywnie. Był to czas, kiedy nasi uczestnicy uczyli się nowych rzeczy i przyswajali już zdobyte.

Dla obydwu grup był o czas pełen atrakcji pod postacią wyjść, jak i urozmaiceń na zajęciach.

Uczestnicy projektu na Zajęciach z gospodarstwa domowego odbyli kulinarną przygodę związaną ze świętami. Między innymi lukrowali i ozdabiali specjalnymi pisakami i ozdobami przygotowane wcześniej pierniki, jak i przyrządzili samodzielnie świąteczne paszteciki.

Zajęcia przedsiębiorczości umożliwiły im prawidłowe zagospodarowanie budżetem domowym w okresie świątecznym. Nauczyli się, na co należy zwracać uwagę robiąc zakupy w gorącym okresie przedświątecznym . zorganizowane było również wyjście do sklepów, typu Biedronka czy Focus Mall w celu analizy cen sklepowych i realizacji przykładowej listy zakupów świątecznych.

Na Warsztatach dietetycznych przygotowywali pierniki z mąki orkiszowej, poznawali wartości zdrowotne i zapachowe poprzez percepcję wzroku, dotyku, węchu i smaku. Analizowali również menu bydgoskiej restauracji pod kątem wartości odżywczych.

Ubieranie choinki i przygotowywanie ozdób świątecznych oraz łańcucha świątecznego, a także zdobienie sali tworzyli na Warsztatach zrób to sam.

Zajęcia z rękodzieła przeniosły całkowicie naszych uczestników w świąteczny cza, ponieważ wykonywali oni stroiki świąteczne, karty świąteczne według własnej kompozycji, a także obraz metodą qullingu i bombki metodą decoupage.

Oprócz czasu nauki był również czas relaksu. Uczestnicy na zajęciach z warsztatu usprawnienia ruchowego mieli zorganizowany spacer po pobliskich parkach. Dzięki czemu uczyli się pokonywać naturalne bariery, które napotykają każdego dnia.

Na Warsztatach muzykoterapeutycznych uczestnicy obydwu grup mieli zorganizowane wyjście na koncert muzyczny (koncert kolęd). Uczestnicy mieli możliwość wykorzystać nabyte już umiejętności w ramach tej formy wsparcia m.in. rozwój pamięci słuchowej i przezwyciężanie strachu przed tym, jak oceniają nas inni.

Na zajęciach z Warsztatu dietetycznego również zorganizowane było wyjście do restauracji, gdzie nasi beneficjenci nabierali pewności siebie w kontakcie z innymi osobami. Uczestnicy dowiedzieli się jakie składniki potraw w restauracjach są najbardziej dietetyczne, zdrowe i jakie należy wybierać a jakich należy unikać.