Miesiąc lipiec 2021 - projekt „od AKTYWNOŚCI do SAMODZIELNOŚCI – Edycja III” był zrealizowany w postaci pracy stacjonarnej uczestników projektu. W ciągu minionego miesiąca uczestnicy dalej usprawniali wzajemną współpracę podczas zajęć stacjonarnych z pozostałymi uczestnikami oraz z wykładowcami.

Zajęcia z gospodarstwa domowego skupiły się wokół sezonowych owocóworaz ziół, głównie czereśni i mięty oraz ich właściwości zdrowotnych. Poruszona była rozmowa na temat wykonania domowej czekolady z wartościowych składników. Dodatkowo uczestnicy wybrali się na spotkanie z cukiernikiem by poznać etapy przyrządzania ciast i drożdżówek z owocami sezonowymi.

Zajęcia z przedsiębiorczości skupiły się wokół tematyki zakupów i wakacji. Prowadzone były rozmowy na temat analizy cen pod kątem podatków od towarów i usług. Omówione zostały różne sposoby oszczędzania pieniędzy. W ramach zajęć było zrealizowane wyjście do biura podróży w celu poznania organizacji pracy w takim biurze. Omówione zostały przygotowania do podróży wakacyjnych, od planowania wakacyjnego budżetu po formalności, których trzeba dopilnować przed wyjazdem.

Warsztaty dietetyczne wzbogaciły wiedzę uczestników dotyczącą zastosowania ziół w kuchni jak i leczenia chorób za pomocą różnych ziół. Omówione zostały równieżetykiety umieszczone na produktach spożywczych, w celu podziału na produkty zdrowe i niezdrowe. Na zajęciach wykonany został koktajl owocowy oraz sałatka z kurczakiem jako zbilansowany posiłek na II śniadanie. W ramach zajęć zrealizowane zostało wyjście do Centrum Dietetyki w celu analizy składy ciała po którym zostały omówione różne zalecenia żywieniowe, zależne od uzyskanych wyników badań.

Na Warsztatach - zrób to sam zadania miały na celu pobudzić wyobraźnię do tworzenia dekoracji balkonowych z plastikowych butelek. Dodatkowo zostały wykonane przez uczestników obrazki 3D z łupinek pistacji. Podczas zajęć zrealizowane było wyjście na spotkanie z rzemieślnikiem słodyczy w celu poznania sposobu wyrabiania żelków.

Zajęcia z rękodzieła skupiły się wokół wakacyjnej tematyki co związane było z wykonaniem prac różnymi technikami: kolorowanie kredkami, malowanie akwarelami, tworzenieobrazków z łupinek orzecha oraz techniką naklejanych pasków. Dodatkowo wykonane zostały ramki na zdjęcia przyozdobione muszelkami.

Uczestnicy na zajęciach z warsztatu usprawnienia ruchowego wybrali się do Myślęcinka. Podczas wycieczki uczestnicy odkryli i docenili głębię oddziaływania na nich świeżego powietrza i otwartej przestrzeni. Podczas zajęć zostały wykonywane ćwiczenia wzmacniające mięśnie podeszwowe stopy. Dodatkowo omówione były podstawowe pozycje jogi.

Na Warsztatach muzykoterapeutycznych uczestnicy wykonywali teatrzyk pt. „Pan Kotek był chory”, natomiast relaksacja przebiegała pod hasłem „jesteś misiem” oraz przy dźwiękach fal oceanu. Dodatkowo uczestnicy zaczęli opracowywać hymn grupy.

Podczas zajęć z Treningu motywacyjnego zrealizowane zostało wyjście do Warsztatów Terapii Zajęciowej „Wiatrak”, gdzie uczestnicy dowiedzieli się na czym polegają strategie planowania oraz techniki motywacyjne.

Trening czystości wzbogacił wiedzę uczestników jak funkcjonować w czasie upałów poprzez dostosowywanie codziennych aktywności do warunków atmosferycznych. Prowadzone były także rozmowy na temat roślin domowych, ich rozsadzania i dobierania odpowiednich doniczek pod względem wielkości.

Zajęcia z Korzystania z usług społecznych miały na celu omówienie tematu bezpieczeństwa na wakacjach. Dodatkowo zostałyomówione miejsca, które warto zobaczyć. Podczas zajęć zrealizowane było wyjście do kina na film pt. „ Piotruś Pan i Alicja w krainie czarów”. Dodatkowo zaplanowany i omówiony zostałz uczestnikami powakacyjny wyjazd do Żnina.

Zajęcia kształtujące umiejętności językowe i logicznego myślenia skupiły się wokół wakacyjnej tematyki co związane było z wykonaniem kolorowanki z kluczem matematycznym. W ramach zajęć było również zrealizowane wyjście do Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej, która prowadzi Akademię Gier Logicznych. Uczestnicy podczas gier mogli wykorzystać zdobyte wcześniej umiejętności.

W ramach zajęć z Dogoterapii zrealizowane zostało wyjście do ZOO w bydgoskim Myślęcinku. Uczestnicy dowiedzieli się fascynujących informacji na temat zwierząt poprzez obserwację ich zachowań. Dodatkowo została poruszona rozmowa na temat kwietnej łąki, po której uczestnicy wykonali pracę plastyczną.