W miesiącu listopadzie 2021 roku projekt „od AKTYWNOŚCI do SAMODZIELNOŚCI – Edycja III” był zrealizowany w postaci pracy stacjonarnej. W ciągu minionego miesiąca uczestnicy projektu poszerzyli zakres swoich umiejętności, a także utrwalali te, które udało im się nabyć podczas wcześniejszych miesięcy.

 

Zajęcia z gospodarstwa domowego skupiły się wokół jesiennych klimatów. Omówione zostało zastosowanie jabłek, papryki oraz pigwy a także ich właściwości zdrowotne. Uczestnicy zastanawiali się nad przepisami, w których można wykorzystać omawiane produkty. Dodatkowo uczestnicy rozmawiali o przyprawach korzennych, ich zastosowaniu jak i wpływu na nasz organizm.

Zajęcia z przedsiębiorczości skupiły się wokół marketingu. Podczas zajęć uczestnicy analizowali koszty organizacji rodzinnych uroczystości. Poruszona została tematyka Giełdy papierów wartościowych oraz towarzystw ubezpieczeniowych. Dodatkowo omówione zostały zasady pisania dobrego CV. Uczestnicy podczas zajęć podjęli się tematu konkurencji, czym jest, na czym polega nieuczciwa konkurencja oraz jak nie dać się oszukać na wyprzedażach.

Warsztaty dietetyczne wzbogaciły wiedzę uczestników dotyczącą diety wegetariańskiej
i wegańskiej. Uczestnicy poprzez różne zabawy uczyli się zasad bilansowania diet bezmięsnych. Podczas zajęć omówiona została historia herbaty, jej rodzaje, właściwości, a także przepisy na parzenie swojej ulubionej herbaty. Dodatkowo były omówione andrzejkowe wróżby związane z jedzeniem.

Na Warsztatach - zrób to sam zadania miały na celu pobudzić wyobraźnię do tworzenia jesienno-zimowych dekoracji. Uczestnicy wykonywali papierowe pióra, które przymocowywane były do patyka co w swoim wyglądzie przypominało makramy. Kolejną jesienną dekoracją wykonaną przez uczestników były podkładki pod kubek ze szpatułek laryngologicznych i muliny. Podczas zajęć zostały wykonane ozdobne świeczniki ze szklanych słoiczków oraz gwiazdy świąteczne z papieru.

Zajęcia z rękodzieła skupiły się wokół jesiennej tematyki co związane było z wykonaniem różnorodnych prac. Wykonane były jesienne dynie z wykorzystaniem kolorowej krepy. Został wykonany przestrzenny parasol z kolorowego papieru. Podczas zajęć uczestnicy wykonali Godło Polski metodą origami, co nawiązywało do Święta Niepodległości. Pozostając w jesiennym klimacie uczestnicy wykonali serwetki z papieru. Natomiast, z myślą o nadchodzących świętach, wykonane zostały pingwinki ze skarpet oraz bombki na prezent.

Uczestnicy na zajęciach z warsztatu usprawnienia ruchowego poruszyli tematykę wad postawy z jednoczesnym ćwiczeniem prawidłowej postawy. Podczas zajęć wykonywane były ćwiczenia pomagające na bóle kręgosłupa. Dodatkowo uczestnicy wykonywali ćwiczenia koordynacyjne z drabinką oraz zabawy zwinnościowe z przyrządami.

Na Warsztatach muzykoterapeutycznych uczestnicy poznali piosenki związane
z Bydgoszczą. Nawiązując do Święta Niepodległości, poznali także cechy charakterystyczne dla pieśni patriotycznych czy żołnierskich. Dodatkowo z okazji Dnia Pluszowego Misia, uczestnicy poznawali piosenki o misiach i niedźwiadkach.

Podczas zajęć z Treningu motywacyjnego uczestnicy omawiali co na motywuje do obchodzenia świąt patriotycznych. Podczas zajęć omawiane były sposoby na motywację do ćwiczeń. Dodatkowo poprzez zadania na zajęciach była utrwalana oraz usprawniana praca zespołowa.

Trening czystości nawiązując do Święta Zmarłych, została poruszona tematyka porządków jak i dekorowania grobów na cmentarzach. Prowadzone były także rozmowy na temat czystości w lodówce oraz szafkach kuchennych, jak przechowywać poszczególne produkty żywnościowe. Dodatkowo uczestnicy rozmawiali o planowaniu większych porządków do zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.

W ramach zajęć z Korzystania z usług społecznych uczestnicy rozmawiali o pozytywnym nastawieniu oraz przyjaźni. W trakcie zajęć poruszona została tematyka kultury osobistej     a także odmawiania, jak odmawiać w uprzejmy sposób by nikogo nie urazić. Podczas zajęć omówione zostało zagadnienie inteligencji emocjonalnej oraz komunikacji werbalnej
i niewerbalnej. W tym celu zostały omówione cechy fizyczne i sposoby polepszania swojego wizerunku.

Zajęcia kształtujące umiejętności językowe i logicznego myślenia omówiły temat patriotyzmu, co to znaczy być patriotą. Uczestnicy poruszyli temat tolerancji, a wykonując zadania doskonalili umiejętności adekwatnej samooceny. Podczas zajęć zostało zorganizowane wyjście do Akademii Gier Logicznych w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej. Na zajęciach uczestnicy rozmawiali również o Andrzejkach w różnych krajach, co miało na celu poszerzyć słownictwo jak i rozwijać swobodne wypowiedzi.

W ramach zajęć z Dogoterapii uczestnicy dowiedzieli się jak pielęgnować zwierzęta i jakie przyrządy są do tego pomocne. Podczas zajęć uczestnicy rozmawiali o „psich ubrankach” – jakie są rodzaje oraz czy takie ubranka są konieczne. Dodatkowo była omówiona wystawa psów, czym jest i jakie są zasady prezentowania swoich pupili. Zostały także omówione zasady bezpiecznego wychodzenia z psem na spacer.